Ukupno prikaza stranice

utorak, 2. prosinca 2014.

ANTUN ABRAMOVIĆ POKAZAO TALENT ZA PISANJE
Podgajački soboslikar napisao
i slikovnicu “Princeza Čpela”
Slikovnicu je Antun i napisao i oslikao
Objavljeno 1. prosinca, 2014.
Priča koju je Antun pričao sinovima postala je prva cvelferijska slikovnica

POSAVSKI PODGAJCI – Nakon šokačkog jurskog parka koji je izradio pred obiteljskom kućom u Posavskim Podgajcima, velikih i malih dinosaura u društvu s rodama, nekada zaštitnim znakom toga sela, a potom i gotovo četverometarskih skulptura Olive i Popaja, lokalni soboslikar i ličilac Antun Abramović svojom je kreativnošću i svestranošću iznovice oduševio. Pokazao je da nije darovit samo za poslove usko vezane uz struku nego da ima talenta - i za pisanje. Izišla mu je, naime, slikovnica, koju je uz pomoć sinova Filipa i Joakima osmislio, napisao tekst, ilustrirao i uredio naslovnu stranicu. A svemu je “kumovala” supruga Katarina, koja ga je nagovorila da priče koje je smišljao svojoj djeci stavi na papir i sačuva im za uspomenu. Tako je Cvelferija dobila i svoju prvu slikovnicu!
- Otkako se rodio Filip, potom i Joakim, svaku večer prije spavanja obvezno im i čitam bajke, a kada se fundus 'potrošio', počeo sam im pričati priče iz svoga djetinjstva, osmišljavati nove likove i sadržaje. To im se jako svidjelo i uživali su u raznim dogodovštinama zeke Musija i drugih likova - ispričao nam je Antun, kojemu su sinovi neiscrpna inspiracija, a njihova sreća i osmijesi najveći dar za sve što radi.
A sve što im je pričao počeo je stavljati na papir i ilustrirati slikama koje su djeca potom bojila i upotpunjavala. Veseli uraci kreativne obitelji Abramović koje je pomno pregledao svidjeli su se ravnatelju Općinske narodne knjižnice Drenovci Goranu Pavloviću, koji je za početak odabrao priču o princezi Čpeli, odlučio je objaviti i njome obogatiti fundus slikovnica drenovačke knjižnice.
– Kada je Filip učio pisati slova i sastavljati riječi, onda je umjesto pčela napisao čpela. To mi je bilo toliko simpatično i stalno mi se vrtjelo u glavi pa sam odlučio u svojoj priči oživiti lik princeze i dati joj ime Čpela - kaže Antun. Slikovnica ima 24 stranice, uredila ju je pjesnikinja Božica Zoko, a zanimljiva priča o Čpeli, Timiju, mravu i drugim likovima koji su postali nerazdvoja družina mališane će do samoga kraja držati u neizvjesnosti.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Životni borac
Unatoč teškoj situaciji i činjenici da su nezaposleni i on i supruga, ovaj vrijedni i svestrani Podgajčanin ne predaje se. Lani je, kaže, zatvorio obrt iako je bio jedini takve vrste u istočnom dijelu županjske Posavine - posla nije bilo i bio je prisiljen staviti ključ u bravu. Teško je, kaže Antun, biti u naponu radne snage i znati svoj posao, a besposlen sjediti u kući uz poražavajuću spoznaju da svojoj obitelji ne možeš osigurati egzistenciju. Ali nije klonuo duhom - ne miruje i oko sebe širi pozitivnu energiju, stalno stvara nešto novo, atraktivno, čime do izražaja dolazi njegova inovativnost i skriveni talenti.